İqtisadiyyat|Yahoo Finance|17:07, 29.06.2026

Gümüş qiymətləri aşağı düşür, FED-in inflyasiya siyasəti təsir edir

Gümüşün sentyabr fyuçersləri qiyməti 59,30 dollar səviyyəsində açılaraq əvvəlki həftədən bəri 7 faiz azalıb. FED-in inflyasiyanı nəzarətdə saxlamaq üçün gələcək faiz artırımı planları gümüş qiymətlərinə mənfi təsir göstərir.

Mənbə: Yahoo Finance
AI ilə Azərbaycan dilinə tərcümə olunub

2026-cı ilin iyunun 29-u, bazar ertəsi günü gümüşün sentyabr fyuçersləri hər unsiyə 59,30 dollardan açılıb və bu, cümə günü bağlanış qiymətindən 0,6 faiz aşağıdır. Səhər saat 8:17-də qiymət daha da düşərək 58,78 dollara endi.

Keçən həftə eyni vaxtda gümüşün qiyməti 63,85 dollar olduğundan, bu dəfəki açılış qiyməti ilə müqayisədə 7 faiz azalma müşahidə olunur.

İyunun iş yerləri hesabatı cümə günü açıqlanacaq və əlavə iş yerlərinin yaradılmasını, eyni zamanda sabit işsizlik dərəcəsini göstərəcək. Bu isə FED-in inflyasiya ilə mübarizəyə daha çox diqqət yetirməsinə və gələcəkdə faiz dərəcələrini artırmasına şərait yaradacaq. Bu proses gümüş qiymətlərinin aşağı düşməsinə təzyiq göstərəcək.

Gümüşün cari qiyməti

Bazar ertəsi günü gümüş fyuçerslərinin açılış qiyməti cümə günü bağlanışdan 0,6 faiz az olub. Aşağıda gümüşün qiymətində son həftə, ay və il ərzindəki dəyişikliklər göstərilib:

  • Bir həftə əvvəl: -9,5 faiz

  • Bir ay əvvəl: -21,5 faiz

  • Bir il əvvəl: +62,2 faiz

Qeyd edək ki, mayın 14-də illik artım 173,3 faiz olub.

Gümüşün qiyməti 24 saat, həftənin 7 günü "Yahoo Finance" vasitəsilə izlənilə bilər.

Gümüşə investisiya üsulları

Gümüşə investisiya etmək üçün bir neçə yol mövcuddur: fiziki metaldan tutmuş, qiymətinə bağlı maliyyə məhsullarına qədər. Bunların hər biri müxtəlif xüsusiyyətlərə malikdir.

Fiziki gümüş

Gümüşə birbaşa investisiya etmək üçün metalın özü, ya külçə kimi, ya da dövlət sikkələri şəklində almaq olar. Bu halda heç bir maliyyə institutundan asılı olmayaraq, metalın sahibi olursunuz.

Lakin bu zaman saxlama, təhlükəsizlik və bəlkə sığorta məsələləri yaranır. Satıcılar qiymətə əlavə faiz qoyurlar, buna görə qiymət yüksələnə qədər mənfəət əldə etmək çətindir. Buna baxmayaraq, sərvətini əllə tutmaq istəyən investorlar üçün fiziki gümüş rahat seçimdir.

Gümüş fondları (ETF)

Gümüşü izləyən fondlar fond birjalarında səhmlər kimi ticarət olunur. Bəzi fondlar birbaşa fiziki gümüş saxlayır və investorlar əsl metalın payına sahib olurlar, digərləri isə gümüş mədənçilik şirkətlərinə investisiya edir.

Bu fondlar gümüşə likvid və asan çıxış imkanı verir. İnvestorlar onları broker hesabları vasitəsilə rahatlıqla alıb-satır. Fiziki saxlama və sığortaya ehtiyac yoxdur.

Lakin bəzi gümüş fondları gəlir kimi deyil, kolleksiya kimi vergiyə cəlb oluna bilər ki, bu da vergini artırır. İnvestisiya etmədən əvvəl vergi mütəxəssisinə müraciət etmək məsləhətdir. Həmçinin xərclər nisbətlərinə diqqət yetirmək lazımdır.

Gümüş qiymətlərinin qrafiki

Son ay və il ərzində gümüşün qiymətindəki dəyişiklikləri aşağıdakı qrafikdən izləmək mümkündür.

SI=F

"Yahoo Finance" komandası tərəfindən gümüşlə bağlı digər məqalələr:

  • Gümüş qiymətində dəyişkənlik və 2026-cı ildə investisiya strategiyaları

  • Gümüş və qızıl: Son 50 ildə hansından daha çox qazanc əldə olunub?

  • Qızıl alternativləri: Gümüş, platin və palladiuma necə investisiya etmək?

  • Gümüş qızıldan üstündür: İnvestisiya etməzdən əvvəl nə bilməli?

  • Gələn onillikdə gümüş qiymətləri üçün 3 proqnoz

  • Gümüşə investisiya etmək üçün 5 addım

  • Gümüş və digər metallara investisiya zamanı vergidən necə qaçmaq olar?

Paylaş
Orijinal mənbə

Yahoo Finance

Silver prices today, Monday, June 29, 2026: Silver prices trending lower

Orijinal məqaləyə keç
Reklam
Xəbərici728x90
Əlaqəli xəbərlər

Eyni kateqoriyada

Ipsen Kartos Therapeutics-i 1,75 milyard dollara alır
İqtisadiyyat|Yahoo Finance|18:12, 29.06.2026

Ipsen Kartos Therapeutics-i 1,75 milyard dollara alır

Fransız biofarmasevtika şirkəti Ipsen Kaliforniyada yerləşən Kartos Therapeutics-i 450 milyon dollar ilkin ödəniş və 1,3 milyard əlavə mərhələ ödənişləri üzrə almaq barədə razılığa gəlib. Bu əməliyyat nadir qan xərçəngi müalicəsi üçün dərman inkişaf etdirən Kartos-un məhsul xəttini genişləndirir.

Eni Argentinada Vaca Muerta qaz bloklarına 32% pay aldı
İqtisadiyyat|Yahoo Finance|18:12, 29.06.2026

Eni Argentinada Vaca Muerta qaz bloklarına 32% pay aldı

İtalyan enerji şirkəti Eni Argentinanın Vaca Muerta formanında üç qeyri-ənənəvi qaz bloklarında 32 faiz pay sahibi olmaq üçün müqavilə bağlayıb. Bu, şirkətin ölkənin təbii qaz ixrac layihələrində iştirakını gücləndirir.

Caterpillar süni intellekt infrastrukturu sayəsində rekord səviyyəyə yüksəlib
İqtisadiyyat|Yahoo Finance|18:12, 29.06.2026

Caterpillar süni intellekt infrastrukturu sayəsində rekord səviyyəyə yüksəlib

Caterpillar Inc. şirkətinin səhm qiymətləri süni intellekt infrastrukturu sahəsindəki tələbat artımı ilə rekord həddə çatıb. Şirkətin 2025-ci il gəlirləri rekord olub, amma 2026-cı il gəlir proqnozları çərçivəsində səhmlərinin qiymətləndirilməsi əvvəlki dövrlərlə müqayisədə çox yüksəkdir.

Özel Kapital Çıxış Problemi ilə Üz-üzə Qalıb, Qlobal AI Məlumat Bumu Yoxlamaları Ağırlaşdırır
İqtisadiyyat|Yahoo Finance|18:12, 29.06.2026Əsas

Özel Kapital Çıxış Problemi ilə Üz-üzə Qalıb, Qlobal AI Məlumat Bumu Yoxlamaları Ağırlaşdırır

Əsasən süni intellekt sahəsindəki böyük əməliyyatlara baxmayaraq, özel kapital sektoru portfelindəki köhnəlmiş şirkətləri satmaqda çətinlik yaşayır. ABŞ-da özel kapital fondlarında satılmamış 13 minə yaxın şirkət mövcuddur və bu göstərici artmaqdadır. M&A əməliyyatlarının həcmi azalır, bu da sektorda ciddi tıxac yaratmışdır.